Z laického pohledu se může na první pohled zdát, že prověření pozemku je otázkou pár minut nebo že dokonce není vůbec zapotřebí. Opak je ale pravdou. Jde o jednu z klíčových činností, které je potřeba před koupí pozemku a výstavbou rodinného domu udělat.
Postoj typu Pozemek si zvládnu prověřit i sám
Nejste si jistí, zda máte ve vlastnictví stavební pozemek nebo zahradu? Případně máte zájem o koupi pozemku a chcete si ověřit, jestli inzerovaný pozemek je opravdu stavební? Základní prověření pozemku zvládnete hravě i sami!
Nahlédnete do katastru nemovitostí, kde zadáte parcelní číslo a následně najdete informaci o druhu pozemku. Pokud pozemek nevlastníte, ale máte ho v obci vyhlédnutý, tak např. přes Mapy.cz kliknete na pozemek pravým tlačítkem myši, zvolíte možnost Co je zde? a vpravo se vám objeví tlačítko Informace o parcele v Katastru nemovitostí, které vás přesměruje přímo do nahlizenidokn.cuzk.cz
Co vše byste o daném pozemku měli vědět nebo si zjistit
Před koupí pozemku nebo zahájením výstavby byste měli znát odpovědi na tyto otázky:
-
- Jsou na pozemek uvalena věcná břemena?
- Jsou na pozemku zástavní práva?
- Je na pozemek vydáno právní řízení (např. Insolvence, exekuce)?
- Je pozemek po právní stránce v pořádku?
- Nachází se pozemek v ochranných zónách (les, inženýrské sítě atd.)?
- Jsou u pozemku nebo přímo k němu dovedeny inženýrské sítě?
- Jak daleko od pozemku jsou skutečně vzdáleny sítě?
- O kolik se navýší cena pozemku / domu, pokud na něj nejsou dovedeny inženýrské sítě?
- Vede přes pozemek elektrické vedení?
- Je prudce svažitý pozemek vhodný pro výstavbu vámi vybraného typu domu?
- Je k pozemku příjezdová cesta?
- Dojede po příjezdové cestě těžká technika typu domíchávač s betonem nebo zapadne v blátě?
- Vyhovuje pozemek pro umístění domu jeho velikosti a odstupových vzdáleností od hranice pozemku (sousedního domu)?
Jak prověření pozemku námi probíhá v praxi
O odborné prověření pozemku se za naše klienty postaráme my ve spolupráci s naší realitní divizí, která zjistí základní informace o pozemku, tj. rozlohu (počet m2), výměru (délku a šířku), cenu za m2, procenta zastavitelnosti, zda dům musí typově zapadat do okolní zástavby, jak je to s inženýrskými sítěmi, zda k pozemku vede příjezdová cesta a další důležité informace, které nám následně předá.
Postup při plánování projektu pro výstavbu RD
Pokud již máte zakoupený pozemek a chystáte se na výstavbu, je řada na nás. Projektant se před schůzkou na pozemku zkontaktuje s obcí a získá doplňující informace, např. o územním plánu. Náš pracovník se poté potká na pozemku s klientem i projektantem. Společně se po daném pozemku projdou a budou zjišťovat a doplňovat si údaje a poznatky. Znovu prověří, kde jsou inženýrské sítě nebo jak jsou vzdálené, aby projektant mohl vypočítat cenu za jejich natažení. Dále se dá určit i cena přípojek.
Během procházení pozemku s klienty nejčastěji řešíme, kde na pozemku umístit domeček, jestli ho natočit zrcadlově, kde jsou světové strany (např. si někteří klienti přejí mít ložnici orientovanou na východ) a klient upřesňuje své představy. Na základě schůzky se stanoví cenová nabídka projektu (projekčních prací) vč. vyřízení stavebního povolení, která se zašle klientovi k jeho odsouhlasení nebo případným připomínkám a konzultacím. Po souhlasu klienta se pouštíme do další etapy harmonogramu.
Ještě si troufáte na prověření pozemku a výstavbu domu sami? Pokud ano, jste machři! Pokud ne, obraťte se na nás a pustíme se do toho společně.
Autor: FND Stavby