Ceny nemovitostí dál rostou a spolu se zvyšujícími se úroky hypoték se tak vlastní bydlení vzdaluje velké skupině lidí. Dokáží to změnit takzvané mezigenerační hypotéky se splatností až 50 let?
Nový formát hypotéky
V poslední době se hojně diskutuje právě o mezigeneračních hypotékách. V praxi to není nic jiného než běžný hypoteční úvěr s mnohem delší splatností, než je dnes běžných 30 let. Mluví se o 40 nebo dokonce až 50 letech.
Zastánci těchto úvěrů vyzdvihují, že v zahraničí je to běžná praxe. Sníží se tím splátky, tedy i finanční zátěž rodiny, znovu zpřístupní nákup nemovitosti většímu okruhu lidí a dluh předávaný další generaci bude mít vždycky výhodnější podmínky než nově uzavíraná smlouva.
Kritici naopak tvrdí, že otevření současného nedostatkového trhu dalším zájemcům jenom posílí vysokou poptávku, a podpoří tedy další růst už tak našponovaných cen nemovitostí. A že ve výsledku na celé situaci vydělají jen banky, protože celkově zaplacená suma za nemovitost při delší splatnosti výrazně vzroste.
Dnešní realitou ovšem zůstává, že se vlastní bydlení stává nedostupným pro stále víc lidí, hlavně mladých rodin.
Shrnutí v bodech
-
- zvýšila by se poptávka po nemovitostech, zároveň i jejich cena
- je zde velmi malý rozdíl v měsíční splátce, ale obrovský v celkově zaplacené sumě
- domácnosti se touto hypotékou extrémně zadluží
- rozložení splatnosti hypotečního úvěru nevyřeší dostupnost bydlení
- banky proto navrhují produkt, který má zvýšit počet potenciálních klientů
Příklad pana Rušňáka mluví za vše: Hypotéka ve výši čtyř milionů korun při úrokové sazbě 3 % (po celou dobu hypotéky). Při třicetileté splatnosti činí měsíční splátka 16 864 Kč a celkově člověk zaplatí 6 071 040 Kč. Splatnost 40 let znamená 14 319 Kč měsíčně, ale už 6 873 120 Kč. A splatnost 50 let 12 879 Kč měsíčně a celkově splatnou sumu 7 727 400 Kč.
Zdroj: www.finmag.penize.cz
Autor: FND Finance